700-HB32A12-4 | ALLEN BRADLEY | 12V 50/60Hz GP Tall Square Base Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HB32A12-4
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
  • Nominal Current: 10 A
  • Complete with Socket: No
  • With LED Indication: No
  • Voltage Type for Actuating: AC
  • Rated Control Supply Voltage at AC 50 Hz: 277 V
  • Rated Control Supply Voltage at AC 60 Hz: 277 V
  • Rated Control Supply Voltage at DC: 0 V
  • Type of Electric Connection: Plug-in connection
  • Rated Thermal Current (Ith): 10 A @ 240 V AC