700-HKX2A24 | ALLEN BRADLEY | 24V 50/60Hz GP Slim Line Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HKX2A24
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
  • Catalog Number: 700-HKX2A24
  • Contact Rating: 8 Amp DPDT Contact with Gold Plating
  • Contact Configuration: DPDT (Double Pole Double Throw)
  • Coil Voltage: 24V 50/60Hz
  • Relay Option: No Additional Options
  • Electrical Life: 10,000 minimum cycles
  • Degree of Protection: IP20
  • Shock Operational: 15 G
  • Vibration Operational: 10...2000 Hz, 2.5 G
  • Width: 29 mm
  • Height: 39.3 mm
  • Depth: 12.4 mm