700-HP32Z24 | ALLEN BRADLEY | PCB Pin Style Relay
Manufacturer Part Number (MPN)
700-HP32Z24
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
  • Catalog Number: 700-HP32Z24
  • Product Name: PCB Pin Style Relay
  • Contact Configuration: DPDT (2 Changeover Contacts)
  • Contact Rating: 8 A
  • Coil Voltage: 24V DC
  • Power Consumption: 1.5 W at 24V DC
  • Operating Voltage: 85% to 110% of rated supply voltage
  • Dielectric Strength: 2,000V AC at 50/60Hz for 1 minute