700S-P440A24| ALLEN BRADLEY | NEMA NEMA 600v Safety Relay AC coil
Manufacturer Part Number (MPN)
700S-P440A24
Description
Catalog Number: 700S-P440A24
Relay Type: NEMA 600V Safety Relay AC Coil
Contact Configuration: 4 N.O. / 4 N.C.
Control Voltage: 24V AC 60Hz
Coil Type: AC Coil
Terminal Type: Screw Terminals
Mounting Type: Open Type DIN Rail Mounting
Standards: UL 508, CSA C22.2 No. 14, NEMA ICS 2
Operating Temperature: -40°C to 70°C
Storage Temperature: -60°C to 80°C