800F-VBALG2L4F | ALLEN BRADLEY | 22mm DeviceNet Station 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800F-VBALG2L4F
Description
  • Product Code: 800F-VBALG2L4F
  • Product Type: 22mm DeviceNet Station
  • Number of Operators: 3
  • Operator 1: Non-illuminated flush button (Blue with "R" text)
  • Operator 2: Non-illuminated 2-position selector switch (Black)
  • Operator 3: 40 mm non-illuminated twist-to-release emergency stop button (Red)
  • Contact Block Voltage: Up to 600V AC
  • Contact Block Current Rating: 10A
  • Operating Temperature: -25°C to +60°C