800F-VEAABBW4 | ALLEN BRADLEY | 22mm DeviceNet Station 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800F-VEAABBW4
Description
  • Product Code: 800F-VEAABBW4
  • Operator Types:
    • Non-illuminated flush button (green, labeled "START")
    • Non-illuminated extended button (red, labeled "STOP")
    • Illuminated 40mm push-pull button (red)
  • Communication Protocol: DeviceNet
  • Operator Mounting Hole Dimension: 22.5 mm
  • Mechanical Design Life: Minimum of 10 million cycles
  • Operating Temperature: -25°C to 60°C
  • Storage Temperature: -40°C to 70°C