800FM-LSM36 | ALLEN BRADLEY | 22mm Selector Switch 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800FM-LSM36
Description
  • Part Number: 800FM-LSM36
  • Type: 22.5 mm Selector Switch
  • Series: 800F
  • Position: 3 Position
  • Material: Metal
  • Operation: Maintained
  • Lens Color: Blue
  • Orientation: Standard
  • Illumination: Suitable for Illumination (LED module required)
  • Mounting Style: Metal Latch Mount
  • Enclosure Compatibility: IP66, Type 4/13 (Round Metal Operator)
  • Hole Diameter: 22.5 mm
  • Mechanical Durability: 1,000,000 cycles
  • Operating Temperature: -25 °C to 70 °C