800FP-SM32PX21 | ALLEN BRADLEY | 22mm Selector Switch 800F PB
Manufacturer Part Number (MPN)
800FP-SM32PX21
Description
  • Product Code: 800FP-SM32PX21
  • Model: 800F 3-Position Selector Switch
  • Material: Plastic
  • Operation: Maintained
  • Knob Type: Standard Knob
  • Contact Configuration: 2 N.O. (Normally Open), 1 N.C. (Normally Closed)
  • Color: Black
  • Enclosure Rating: IP66, Type 4/4X/13
  • Mounting Hole Diameter: 22.5 mm
  • Shock Resistance: 100 g
  • Vibration Resistance: 10 g
  • Electrical Rating: 10 A, 600V Max
  • Utilization Categories: AC: A600; DC: Q600
  • Operating Temperature Range: -25°C to 70°C