AZM 161SK-12/12RK-024G | SCHMERSAL | Azm 161 Series Solenoid Interlock Switch Power To Unlock 24V Ac/Dc
Manufacturer Part Number (MPN)
AZM 161SK-12/12RK-024G
Original Equipment Manufacturer
SCHMERSAL
Description
Specification Details
Cable Entries 2 x M16 x 1.5
Enclosure Material Thermoplastic
Insulation Double-insulated
Interlock Feature Protection against incorrect locking
Dimensions (L x W x H) 130 mm x 90 mm x 30 mm