C60H4P16AC | SCHNEIDER ELECTRIC | Miniature Circuit Breaker - C60H - 4 Poles - 16 A - C Curve
Manufacturer Part Number (MPN)
C60H4P16AC
Original Equipment Manufacturer
SCHNEIDER ELECTRIC
Description
Range of product C60
Range Multi9
Product name C60
Product or component type Miniature circuit-breaker
Device short name C60H
Poles description 4P
Number of protected poles 4
[In] rated current 16 A at 30 °C
Network type AC / DC
Trip unit technology Thermal-magnetic
Curve code C
Network frequency 50/60 Hz
[Ue] rated operational voltage 60 V DC per pole
Magnetic tripping limit 5...10 x In
Control type Toggle
Local signalling ON/OFF indication
Mounting mode Fixed
Mounting support 35 mm symmetrical DIN rail
9 mm pitches 8
Height 81 mm
Width 72 mm
Depth 73 mm