GAY25-NPP-B | INA | Radial Insert Ball Bearings 25x52x27
Manufacturer Part Number (MPN)
GAY25-NPP-B
Original Equipment Manufacturer
INA
Description
Type Radial insert ball bearing with spherical outer ring
Bore Diameter (d) 25 mm
Outer Diameter (D) 52 mm
Width (B) 27 mm
Dynamic Load Rating (Cr) 14,000 N
Static Load Rating (C0r) 7,800 N
Fatigue Load Limit (Fr) 395 N
Operating Temperature Range -20°C to +120°C