LC1D18M7 | SCHNEIDER ELECTRIC | TeSys D contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 18 A - 220 V AC coil
Manufacturer Part Number (MPN)
LC1D18M7
Original Equipment Manufacturer
SCHNEIDER ELECTRIC
Description
Range of product TeSys Deca
Product or component type Contactor
Device short name LC1D
Contactor application Resistive load, Motor control
Auxiliary contact composition 1 NO + 1 NC
Auxiliary contacts type
  • Type mechanically linked 1 NO + 1 NC conforming to IEC 60947-5-1
  • Type mirror contact 1 NC conforming to IEC 60947-4-1
Signalling circuit frequency 25...400 Hz
Minimum switching voltage 17 V for signalling circuit
Minimum switching current 5 mA for signalling circuit
Insulation resistance > 10 MΩ for signalling circuit