MPAR-A3600E-M4B | ALLEN BRADLEY | MP-Series Electric Cylinder
Manufacturer Part Number (MPN)
MPAR-A3600E-M4B
Description
  • Product Code: MPAR-A3600E-M4B
  • Series: MP-Series Electric Cylinders
  • Actuator Frame Size: Size 100, 115 mm (4.53 in.)
  • Rod Stroke Length: 600 mm (23.62 in.)
  • Mechanical Drive/Screw Lead/Motor Type: 10 mm/rev (0.394 in./rev)
  • Feedback Device: Multiturn 1024 sin/cos Absolute Encoder
  • Holding Brake: 24 VDC Brake