MPAR-B3800E-M4D | ALLEN BRADLEY | MP-Series Electric Cylinder
Manufacturer Part Number (MPN)
MPAR-B3800E-M4D
Description
  • Product Code: MPAR-B3800E-M4D
  • Frame Size: 63
  • Rod Stroke Length: 800 mm (31.5 inches)
  • Screw Lead: 10.0 mm/rev (0.394 inches/rev)
  • Voltage Rating: 460V AC
  • Feedback: Multiturn 1024 sin/cos absolute encoder
  • Brake: 24 VDC
  • Motor Mounting: Parallel Left
  • Maximum Feed Force: 2500 N (562 lb)
  • Continuous Feed Force: 2000 N (450 lb)
  • Maximum Speed: 0.50 m/s (19.7 in/s)