SK-RT-PIB1-C170D156-XT | ALLEN BRADLEY | PF750TS Kit Power Intf Board Fr6 XT
Manufacturer Part Number (MPN)
SK-RT-PIB1-C170D156-XT
Description
  • Product Code: SK-RT-PIB1-C170D156-XT
  • Description: PF750TS Kit Power Interface Board Frame 6 XT
  • Product Type: Power Interface Board Kit
  • Compatible Drive Series: PowerFlex 750-Series
  • Frame Size: Frame 6 XT
  • Function: Facilitates power interfacing and distribution within the drive system
  • Current Ratings: 170A at 400V, 156A at 480V