VPAR-B1100B-W4A | ALLEN BRADLEY | VP-Series Electric Cylinder
Manufacturer Part Number (MPN)
VPAR-B1100B-W4A
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
  • Product Code: VPAR-B1100B-W4A
  • Product Type: VP-Series Electric Cylinder
  • Series: VP-Series
  • Stroke Length: 100 mm (4.15 in.)
  • Voltage: 460V AC
  • Encoder Type: 18-Bit Absolute Multi-Turn Digital Encoder (Hiperface DSL Protocol)
  • Safety Rating: SIL 2 (PLd) Rated
  • Secondary Safety Channel: 9-Bit
  • Brake: 24V DC Brake