VPF-A1002C-PJ14AF | ALLEN BRADLEY | Kinetix VP Food Grade Servo Motor
Manufacturer Part Number (MPN)
VPF-A1002C-PJ14AF
Original Equipment Manufacturer
ALLEN BRADLEY
Description
Product Code: VPF-A1002C-PJ14AF
Product Type: Kinetix VP Food Grade Servo Motor
Description: VPF Food Grade Servo Motor
Voltage: 240V AC
Frame Size: 100mm Bolt Circle
Magnet Stacks: 2 (Two)
Winding Type: C Winding
Rated Speed: 2300 RPM
Encoder Type: 18 bit Single-turn and 12 bit Multi-turn Digital High Resolution Encoder
Shaft Type: Keyed Shaft
Connector Type: Single SpeedTec DIN Connector
Holding Brake: 24V DC Holding Brake