VPL-B1303F-PK14AA | ALLEN BRADLEY | Kinetix VP Low Inertia Servo Motor
Manufacturer Part Number (MPN)
VPL-B1303F-PK14AA
Description
Product Code: VPL-B1303F-PK14AA
Product Family: Kinetix VP Low Inertia Servo Motor
Voltage Rating: 480V AC
Frame Size: 130mm Bolt Circle
Magnet Stacks: 3 (Three)
Winding Type: F Winding
Rated Speed: 4500 RPM
Encoder Type: 18-bit Single-turn and 12-bit Multi-turn Digital High Resolution Encoder
Shaft Type: Keyless Shaft
Connector Type: Single SpeedTec DIN Connector
Holding Brake: 24V DC Holding Brake