VPL-B1653D-PJ14AS | ALLEN BRADLEY | Kinetix VP Low Inertia Servo Motor
Manufacturer Part Number (MPN)
VPL-B1653D-PJ14AS
Description
Product Code: VPL-B1653D-PJ14AS
Product Family: Kinetix VP Low Inertia Servo Motor
Voltage Rating: 480V AC
Frame Size: 165mm Bolt Circle
Magnet Stacks: 3 (Three)
Winding Type: D Winding
Rated Speed: 3000 RPM
Encoder Type: 18 bit Single-turn and 12 bit Multi-turn Digital High Resolution Encoder
Shaft Type: Keyed Shaft
Connector Type: Single SpeedTec Din Connector
Holding Brake: 24V DC Holding Brake